петък, 6 януари 2012 г.

Събор на свети Иоан Предтеча и Кръстител Господен

          На следващия ден, след празника на свето Богоявление, Църквата още от най-първите си времена извършва празника на събора на честния и славния пророк Иоан, Предтечата и Кръстителя на Господа. И напълно подобаващо е да се почете със специален празник този, който послужил на тайнството на Божественото кръщение, като възложил ръката си върху главата на Владиката на всички.
И така, след празника на Кръщението Господне, съборно се почита и се прославя с песнопения Кръстителят. А самата дума "събор" означава, че народът се събира в църквата, за да извърши богослужение в чест  и за похвала на сега прославяния велик Предтеча и Кръстител Иоан. Макар, че такъв събор се се извършвал и се извършва във всички храмове по вселената, но с особена тържественост се извършва в храмовете, които са посветени на името на Кръстителя, както това било преди в неговия храм до Иордан, на мястото, на което той кръстил Христа; и - в Севастия(1), където той бил погребан, след като Ирод го убил(2); и - в Антиохия, където тай-напред била донесена дясната му ръка от свети евангелист Лука(3); а също - и в Цариград, където впоследствие тази ръка била пренесена от Антиохия и където с особена тържественост се празнувал съборът на Кръстителя, тъй като неговата ръка била донесена в самото навечерие на светото Богоявление, когато става освещаването на водата: сякаш тогава сам Кръстителят дошъл невидимо на освещението на водите и голяма радост и ликуване изпълнили царя и целия народ. Затова тогава на следващия ден, след Богоявление Господне, с голяма тържественост бил отпразнуван съборът на Кръстителя и продължил да се празнува така. И ние с духовна радост празнуваме събора на великия Предтеча и Кръстител Иоан, като го молим да умолява за нас Владиката Христа, да ни събере Той в тържествуващата църква, във вечния неръкотворен храм на небето, където да чуваме гласа на  празнуващите и да извършим празненство в чест на вечното явяване на Бога. И там да се насищаме с Христа чрез съзерцанието на Божието лице, което Той явно показва на Своите светии, и да славим с всички небесни ликове Отца и Сина и Светия Дух, во веки, амин!




1.  Севастия - главния град на Самария.
2.  Това бил Ирод Антипа, синът на Ирод Велики, който управлявал Галилея и Перея с титлата "тетрарх", тоест -   четвъртовластник, владетел на над една четвърт от Палестина.
3.   Апостол и евангелист Лука бил родом от Антиохия. Затова и той се погрижил да пренесе в своя роден град честната ръка на Предтечата. Паметта на свети Лука се празнува в 18-ия ден на месец октомври.

Няма коментари:

Публикуване на коментар